Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Čistírny odpadních vod Internetová aplikace ČISTÍRENSKÉ KALY
Akce dokumentů

Internetová aplikace ČISTÍRENSKÉ KALY

Autor: Jan Lhotský Poslední změna: Úterý 23.01.2018 11:25

Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i., zpracoval internetovou aplikaci ČISTÍRENSKÉ KALY, která poskytuje výzkumné poznatky o průměrné produkci kalů ČOV, technologickém zabezpečení jejich zpracování a vymezení vhodných ploch pro jejich aplikaci. Prezentované výsledky vznikly v rámci řešení projektu Technologické agentury České republiky č. TD03000135 „Mapování podmínek pro efektivní, bezpečné a environmentálně příznivé využití čistírenských kalů“.

Vstup do internetové aplikace naleznete zde: http://kaly.vumop.cz/

Čistírenské kaly
Čistírenské kaly jsou výstupem z procesu čištění odpadních vod v čističkách odpadních vod (ČOV). Obsahují spektrum anorganických a organických látek, jsou zdrojem organické hmoty, základních živin a stopových prvků, ale také potenciálně rizikových prvků, organických sloučenin a mikroorganismů.
 
Technologie zpracování odpadních vod v čistírnách odpadních vod jsou navrženy na základě nutnosti odstranění nežádoucích složek z vody a požadavku koncentrace do vedlejšího proudu – čistírenského kalu. Kaly jsou produkovány každoročně ve významných objemech. Další úpravy kalů zabraňují nepříznivým dopadům na životní prostředí a lidské zdraví. Požadovaná kvalita produkovaných kalů závisí mimo počáteční kvality odpadní vody především na použití odpovídajících technologií.
 
Aplikace kalů ČOV na zemědělskou půdu je rozšířeným způsobem využití upravených čistírenských kalů, její podmínky jsou upraveny legislativními předpisy a rovněž je žádoucí posouzení dalších podmínek lokality, kde má být kal aplikován.
 
O projektu
Projekt Technologické agentury České republiky TD03000135 „Mapování podmínek pro efektivní, bezpečné a environmentálně příznivé využití čistírenských kalů“, řešený ve spolupráci Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v.v.i. a ECO trend Research centre s.r.o., si kladl za cíl komplexní zmapování podmínek pro využití čistírenských kalů tak, aby byly zřetelné objemy produkovaných kalů, technologie jejich zpracování a minimalizovány negativní dopady jejich využití zejména na zemědělské půdě. Výstupem jsou inovativní mapové výstupy, vedoucí k maximální přehlednosti problematiky kalového hospodářství jednotlivých sledovaných čistíren odpadních vod, k informacím o množství produkovaných kalů a technologiích a informativní výstupy umožňující objektivní rozhodování a plánování aplikace kalů čistíren odpadních vod na zemědělskou půdu.
 
Považujeme za nezbytné upozornit, že zobrazená data nelze použít pro právně závazná rozhodnutí týkající se aplikace kalů na zemědělskou půdu. Vymezení vhodnosti půd v aplikaci slouží pro informaci uživatele o pravděpodobné situaci s ohledem na limity a možnosti aplikace kalů na zemědělskou půdu.
 
V případných rozhodnutích s právními důsledky musí být zobrazené skutečnosti závazně prověřovány na základě příslušné zdrojové dokumentace a jejího aktuálního stavu.
 
Budoucnost
Aplikace v tuto chvíli nezohledňuje chemické parametry půdy (pH a obsahy rizikových látek). Cílem pro další rozvoj aplikace je získat prostředky na rozšíření funkcionality aplikace pro implementaci těchto parametrů a možnosti informativního zobrazení potenciální kontaminace půdy a pH půdy jako limitních faktorů aplikace kalů, kdy půdy s pH nižším než 5,5 (Zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech) a půdy překračující limitní hodnoty rizikových látek (Vyhláška č. 437/2016 Sb. a Vyhláška MŽP 153/2016 Sb.) jsou vyřazeny z aplikace kalů na ZPF.
Navigace

Partneři serveru

 

 

 

 

 

E-mailový zpravodaj

.

Doporučené odkazy
Redakce

VAKINFO
Hovorčovická 382
250 65 Líbeznice
Tel.: 283 981 818
e-mail: klikněte zde

ISSN 1802-3754

© 2003-2016
Medim, spol. s r.o.
Všechna práva vyhrazena

 

Nadcházející události
20.02.2018: Zlín, CENTROPROJEKT, a.s., Štefánikova 167
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“
21.02.2018: Olomouc, Hotel Hesperia, Brněnská 55
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“
28.02.2018: Praha, Konferenční centrum VŠCHT, Kolej Sázava
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“
01.03.2018: Hradec Králové, Kongresové centrum Aldis, a.s.
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“
10.04.2018: Hotel Jehla, Žďár nad Sázavou
Obnova vodohospodářské infrastruktury


 


 

« únor 2018 »
Ne Po Út St Čt So
123
456 7 8910
111213 1415 1617
181920 21 222324
25262728
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist