Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Vodní hospodářství vodní hospodářství ČR Vakové jezy a chodníky
Akce dokumentů

Vakové jezy a chodníky

Autor: Miroslav Holeček Poslední změna: Čtvrtek 25.10.2007 09:25

Účinnou ochranou proti velké vodě určenou zejména pro malé vodní elektrárny jsou vakové jezy. Vakové jezy jsou moderním typem pohyblivé a plně automatické hradící konstrukce užívané pro vzdutí hladiny vodního toku. Jejich údržba je nenáročná, svou konstrukcí nenarušují ráz krajiny a nemají negativní vliv na životní prostředí. Hradícím prvkem je pryžotextilní vak naplněný vodou, připevněný k betonové konstrukci spodní stavby jezu. Je zhotoven z jedné nebo více vrstev speciální opryžované tkaniny. Tento materiál zaručuje dlouhou životnost vaků i v extrémních podmínkách.

Tyto jezy vznikly ve spolupráci firem Rubena Hradec Králové, a. s. a  Aquatis, a. s. Fungují už nejen v Čechách, ale též na Slovensku, v Polsku, Německu, Rakousku, Slovinsku a Norsku. K jejich výhodám patří nízké pořizovací náklady, jednoduchá regulace hladiny, nenáročná stavba a malé národky na údržbu. Zajímavostí jsou od této firmy i nafukovací chodníky, které se používají při překonávání zatopených úseků ve městech i obcích a fungují na principu pontonu.

Lehký mobilní hradidlový systém, který využívá pražské metro, představuje v bazénu před pavilonem firma Alu König Frankstahl. Celá konstrukce je hliníková a vyžaduje postavení základu, do kterého se osazují sloupky a hradítka s esovitými zámky. Při ohrožení se hrazení dovezou na určené místo a podle plánu se sestavují jednotlivé segmenty o různých délkách. V montážním návodu je přesně popsán postup jednotlivých prací a manipulace s jednotlivými díly tak, aby i laik mohl stěnu sestavit.

Zdroj: Tiskové středisko BVV

Nadcházející události

« duben 2018 »
Ne Po Út St Čt So
1234567
8910 11 121314
15161718192021
22232425262728
2930
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist