Scottish Water úspěšně testuje aplikaci 3D tisku ve vodárenství

Manažeři pilotního projektu Printfrastructure zabývajícího se vývojem 3D tištěné infrastruktury a komponentů pro vodohospodářský sektor se podělí o poznatky z pětiletého výzkumu v jarním webináři. Projekt Printfrastructure pro vodohospodářský průmysl proběhl za spolupráce společnost United Utilities, ChangeMaker3D, Scottish Water a Metropolitní univerzity v Manchesteru. Financování poskytla iniciativa Water Breakthrough Challenge organizace Ofwat, přičemž partnerem pro sdílení znalostí byla společnost Spring Innovation.

Tým projektu se 28. listopadu 2024 zúčastní webináře pořádaného Spring Innovation, kde představí získané poznatky a bude diskutovat, jak by bylo možné výsledky výzkumu, který končí počátkem roku 2025, rozšířit pro zajištění odolné a udržitelné vodárenské infrastruktury.

Od spuštění projektu Printfrastructure v roce 2023 byly v rámci série studií pečlivě zkoumány 3D tisky z betonu i polymerů, čímž se dosáhlo několika průlomů v oblasti vodohospodářství ve Spojeném království. Jedním z projektů, který proběhl v PrintCity, 3D výrobním zařízení Metropolitní univerzity v Manchesteru, byla výroba náhradních dílů pomocí 3D skenování, počítačového návrhu (CAD) a 3D tisku z polymerů.

Tři vytištěné položky – tryska pro splaškovou vodu, kluzná deska pro CCTV a žlab pro monitorovací přístroje prošly důkladnými testy a po úspěšných zkouškách jsou nadále používány společnostmi United Utilities a Scottish Water v každodenním provozu.

„Projekt Water Industry Printfrastructure prokázal, že 3D konstrukční tisk je velmi dostupný nástroj, využitelný v každodenním provozu, který nejen zvyšuje efektivitu, ale i pomáhá plnit ekologické cíle společnosti. Vidíme hmatatelné výsledky tiskových procesů vyvinutých projektovým týmem, které mají velký potenciál pro použití ve velkém měřítku. Tato technologie představuje pro vodárenský sektor velkou škálu a my se těšíme, až ukážeme, co je možné.“

Lisa Mansell, vedoucí inženýr sekce uhlíkových inovací, United Utilities

Pro vodárenské společnosti může možnost 3D tisku náhradních dílů řešit problémy související s dostupností zařízení, dodacími lhůtami a rostoucími náklady, snížit závislost na dodavatelích a zvyšovat odolnost kritické infrastruktury vlastními silami. Klíčovými výhodami jsou také rychlejší doba realizace projektu, nižší náklady a nižší zátěž na životní prostředí.

V rámci projektu proběhla také prezentace dočasné výrobní linky 3D betonového tisku zřízeného v areálu ČOV společnosti United Utilities v červnu 2024. Zařízení bylo realizováno specialisty na 3D tisk společnosti ChangeMaker3D, kteří začali spolupracovat s United Utilities již v roce 2021, kdy byl inovační projekt spuštěn.

„Scottish Water a vodárenský průmysl v Británii plánuje během příštího období utratit rekordní částku na obnovu vodárenské infrastruktury, který lze realizovat pouze prostřednictvím nových postupů a inovativních technologií.
Projekt Printfrastructure ukázal, že technologie 3D tisku může přinést až 25% snížení emisí uhlíku, 20% úsporu nákladů a 55% snížení pracnosti ve srovnání s tradičními metodami. Potřebné konstrukční prvky mohou být zhotoveny rychle, s výraznou úsporou materiálů, přispívají k vyšší bezpečnosti práce, zvyšují efektivitu a pomáhají plnit uhlíkové cíle.
Po třech letech společného výzkumu, studií proveditelnosti a přísného testování jsme na pomyslné technologické špici a věřím, že budeme schopni tuto vzrušující technologii schopni dále rozšiřovat a vylepšovat a těšíme se, že vodárenskému sektoru ukážeme, čeho lze pomocí technologie 3D tisku dosáhnout.“

Ian Watt, manažer investic zaměřených na uhlíkovou neutralitu společnosti Scottish Water

Centrum vytisklo celou řadu betonových prvků vodárenské infrastruktury, včetně kombinovaných přepadových komor pro kanalizaci zcela v souladu se směrnicí o průmyslových emisích. United Utilities a Scottish Water plánují do budoucna tuto technologii využívat v daleko širším měřítku. Zařízení také posloužilo jako demonstrátor možností technologie 3D tisku ve vodohospodářském a stavebním sektoru.

Na nadcházejícím webináři budou prezentovány poznatky ze studií polymerní a betonové Printfrastructure, stejně jako výzkum v oblasti snižování uhlíkové stopy a komerčního využití 3D tisku.

Na webinář se můžete registrovat zde.

Související články