Vědci z ČVUT testují roboty v jeskyních Moravského krasu. Vyvíjená technologie může nalézt uplatnění i při inspekci kanalizačních sítí.

Odborníci z katedry kybernetiky a katedry počítačů ČVUT právě tento týden provádějí průzkum jeskyně v komplexu Býčí skála v Moravském krasu. Při monitorování nepřístupných prostor jim pomáhají drony a pozemní roboty. V jeskynním terénu pozemní roboty z katedry kybernetiky sbírají a vyhodnocují data, drony pak monitorují vertikální jeskynní komíny, které jsou speleologům obtížně přístupné. Reportáž o tomto výzkumu přinesl server www.orobotice.cz.

Největší výzvu pro nasazení plně autonomních létajících robotů představuje přechod z horizontálního letu chodbou systému do vertikální šachty, jejíž ústí musí být v reálném čase detekováno a mapováno palubními senzory, protože nasazovaný autonomní systém nebude znát předem mapu jeskyní

Dr. Martin Saska, vedoucí týmu Multirobotických systémů FEL ČVUT

Pro stroje i výzkumníky bude kromě navigace v neznámém prostředí nejobtížnější hlavně let nad tekoucí řekou, a to bez podpory GPS a dostatečného osvětlení. Tekoucí voda a odlesky palubních reflektorů podle Dr. Sasky mohou totiž být matoucí pro systémy přesné stabilizace a řízení dronů.

Uplatnění by vyvíjený systém mohl najít při letecké inspekci kanalizací, ventilačních šachet, tunelů či přehrad. Zkrátka všude tam, kde je obtížně se dostat a kde nedostatečné osvětlení, absence GPS a nutnost létat blízko překážkám znemožňuje nasazení komerčně dostupných dronů. Aspoň v tom vidí hlavní přednosti vyvíjeného systému vedoucí týmu Multirobotických systémů FEL ČVUT.

Zdroj: https://www.orobotice.cz/letani-nad-ponornou-rekou-i-priprava-na-dorucovani-zasilek-vedci-z-cvut-testuji-roboty-v-jeskynich-moravskeho-krasu/

Foto: ČVUT, www.orobotice.cz

Související články