Kybernetický útok ochromil činnost největšího amerického provozovatele potrubní sítě

Americká společnost Colonial Pipeline, která je v USA největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů, byla donucena po útoku hackerů přerušit činnost. Síť produktovodů Colonial Pipeline přepravuje pohonné hmoty z rafinerií na pobřeží Mexického zálivu do lidnatých oblastí na jihu a východě Spojených států. Celkem zásobuje palivem a ropnými produkty dvanáct amerických států. Provoz byl přerušen na většině z bezmála 8 900 km provozovaných potrubí.

Firma oslovila specialisty na kybernetickou bezpečnost, aby prošetřili rozsah škod. Obrátila se také na policii a federální úřady. Jak dlouho bude síť produktovodů mimo provoz, firma ve svém stručném sdělení neuvedla. Agentura Reuters už v pátek informovala, že Colonial Pipeline odstavila hlavní potrubí na přepravu benzinu a některých dalších ropných produktů.

Společnost Colonial Pipeline se na zásobování východního pobřeží USA ropnými produkty podílí z více jak 45 %. Jedná se tak o závažný útok na strategický prvek kritické infrastruktury USA. Mimořádná situace má vliv na ceny pohonných hmot v závislosti na vzdálenosti od ropných rafinerií. V Pensylvánii ceny mírně rostou, kdežto v oblasti Mexického zálivu naopak klesají. Dlouhodobější dopady na ceny budou záležet na tom, jak dlouho zůstane síť Colonial Pipeline mimo provoz.

Ilustrační foto: Mika BaumeisterUnsplash.com

Související články