Ministerstvo zemědělství má nové náměstky člena vlády

Do funkce náměstků člena vlády dnes ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) jmenoval Radka Holomčíka (Piráti) a Radka Lanče (TOP 09). Věnovat se budou průřezově všem zemědělským agendám, nicméně jméno Radka Lanče bude jistě spojeno, pro jeho předchozí působení, s problematikou vodního hospodářství. Ke jmenování došlo po dohodě vládních stran, podle které budou na každém resortu jmenováni političtí náměstci za obě volební koalice.

Oba náměstci mají vztah k zemědělskému resortu, jak je patrné z jejich praxe. Budou se věnovat všem zemědělským tématům podle potřeby. Nejprve se seznámí s chodem Ministerstva, ale dílčí úkoly dostávají hned od začátku.

Zdeněk Nekula, ministr zemědělství

Radek Lanč (55) vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. V současnosti působí jako člen meziresortní komise Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v České republice a jako expert CzWA – Asociace pro vodu ČR. V předchozích letech pracoval například v Pražské vodohospodářské společnosti, v Úpravně vody Želivka nebo jako ředitel pro technický rozvoj a investice ve společnosti Želivská provozní.

Radek Holomčík (36) vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Byl poslancem Parlamentu ČR, místopředsedou Zemědělského výboru a místopředsedou Podvýboru pro lesní hospodářství. Před nástupem na Ministerstvo zemědělství působil také jako člen Zastupitelstva města Strážnice nebo jako marketingový specialista.    

Náměstek člena vlády zastupuje ministra v záležitostech, které si ministr sám stanoví, a to například při schůzi vlády, Poslanecké sněmovny či Senátu. Každý člen vlády může mít nejvýše dva náměstky, které jmenuje i odvolává.

Související články